Biografi

Louis Bastin var en svensk konstnär född i Moskva 1912.

För auktionspubliken är han nog främst känd som grafiker med sina karaktäristiska etsningar. Motiven är ofta interiörbilder eller barn, men även stilleben och landskap. Hans grafiska produktion är främst svartvit men han har också utfört akvatintetsningar.

Utöver grafiken har han även målat i både olja och akvarell.

Sin utbildning fick Louis Bastin i Paris 1934-1935 och på Konstakademien i Stockholm 1936-1942.

Louis Bastin gick bort 1979.

Har du ett föremål av Louis Bastin hemma?
Kontakta oss för att få en aktuell värdering helt gratis.